Porady

Jak założyć bloga i zarabiać na pisaniu?

Jak założyć bloga

Myślisz o założeniu bloga? Jeśli tak, to jesteś w dobrym towarzystwie! Miliony ludzi każdego roku zakładają blogi i nie bez powodu: blogowanie może być świetnym sposobem na dzielenie się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami ze światem. Ale jeśli chcesz, aby Twój blog odniósł sukces, musisz wiedzieć o kilku rzeczach. W tym poście na blogu omówimy kilka wskazówek profesjonalnego blogera, które pomogą Ci zacząć na właściwej stopie. Więc na co czekasz? Czytaj!

Jak zacząć blogować – wybierz platformę blogową

Jedną z pierwszych decyzji, które musisz podjąć podczas zakładania bloga, jest wybór platformy. Istnieje kilka różnych opcji i może być trudno zdecydować, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze platformy blogowej:

  1. Łatwość użytkowania: jeśli nie jesteś super obeznany w technologii, będziesz chciał wybrać platformę, która jest łatwa w użyciu i nawigacji. WordPress to dobra opcja dla początkujących, ponieważ ma dość intuicyjny interfejs.
  2. Elastyczność: jak dużą kontrolę nad projektem i układem bloga chcesz mieć? Jeśli nie chcesz zagłębiać się w proces dostosowywania, platforma taka jak Blogger lub Tumblr może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak chcesz mieć większą kontrolę nad wyglądem i stylem swojego bloga, WordPress jest lepszym rozwiązaniem.
  3. Koszt: jeśli masz napięty budżet, powinieneś unikać platform, które wymagają płatnego hostingu lub mają drogie funkcje premium. Blogger i Tumblr są bezpłatne, podczas gdy WordPress oferuje różne płatne plany w zależności od Twoich potrzeb.

Po rozważeniu tych czynników powinieneś lepiej wiedzieć, która platforma jest dla Ciebie odpowiednia. Jeśli nadal nie masz pewności, zalecamy zapoznanie się z kilkoma różnymi opcjami przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Blogspot – co to jest?

Blogspot to platforma blogowa należąca do Google. Jest to jedna z najpopularniejszych platform blogowych na świecie, z milionami użytkowników. Blogspot umożliwia użytkownikom tworzenie i dostosowywanie własnych blogów oraz publikowanie postów na różne tematy. W profilu konta Blogger widnieją informacje o adresie Twojego bloga oraz dodatkowe które możesz uzupełnić: zawód, lokalizacja, o mnie, zainteresowania, ulubione filmy, ulubiona muzyka czy ulubione książki.

Użytkownicy mogą również łączyć się z innymi blogerami za pośrednictwem platformy i śledzić interesujące ich blogi. łatwy w użyciu, co czyni go idealną platformą dla każdego, kto chce założyć bloga.

Poznaj podstawy działania wyszukiwarek i SEO

Jeśli jesteś nowy w blogowaniu, ważne jest, aby poznać podstawy działania wyszukiwarek i SEO. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek lub SEO to proces, dzięki któremu Twój blog jest bardziej widoczny na stronach wyników wyszukiwania. Można to zrobić na wiele różnych sposobów, ale niektóre podstawowe strategie obejmują używanie słów kluczowych w postach i tytułach na blogu, a także budowanie linków. Budowanie linków to proces tworzenia linków z innych witryn z powrotem do własnego bloga. Pomaga to poprawić widoczność Twojego bloga i PageRank. Chociaż opanowanie SEO może zająć trochę czasu, warto zadbać o to, aby Twój blog był widoczny dla jak największej liczby osób.

Zainstaluj niezbędne wtyczki

Do każdej platformy zarządzania treścią istnieją dedykowane wtyczki ułatwiając optymalizację treści oraz strony pod kątem algorytmów wyszukiwarek internetowych. Poniżesz omówimy dwie wtyczki dla WordPressa, które warto zainstalować. Jeśli korzystasz z innego systemu znajdź alternatywne rozwiązania.

Po zainstalowaniu WordPressa i wybraniu motywu czas zacząć myśleć o wtyczkach. Wtyczki to małe fragmenty kodu, które zwiększają funkcjonalność Twojej witryny. Chociaż dostępnych jest tysiące wtyczek, tylko kilka jest naprawdę niezbędnych dla większości blogerów. Oto cztery niezbędne wtyczki dla każdego bloga WordPress.

Po pierwsze, Jetpack to wtyczka, która zapewnia mnóstwo funkcji dla witryn WordPress, w tym integrację z mediami społecznościowymi, bezpieczeństwo, tworzenie kopii zapasowych i wiele innych. Jest rozwijany przez zespół odpowiedzialny za WordPress.com, więc możesz mieć pewność, że jest dobrze wspierany i stale aktualizowany.

Po drugie, Yoast SEO to wtyczka, która pomaga zoptymalizować posty na blogu pod kątem wyszukiwarek. Zawiera funkcje, takie jak analiza słów kluczowych i mapy witryn XML. Po trzecie, WPForms to potężna wtyczka, która pozwala tworzyć niestandardowe formularze i ankiety na swoim blogu. Po czwarte, akismet to wtyczka zapobiegająca spamowi, która jest preinstalowana z WordPress. Te cztery wtyczki pomogą Ci w pełni wykorzystać możliwości Twojego bloga WordPress.

Połącz siły z mediami społecznościowymi

Blogowanie to świetny sposób na dzielenie się swoimi przemyśleniami i pomysłami ze światem. Ale dlaczego na tym poprzestać? Łącząc siły z mediami społecznościowymi, możesz dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców. Publikując swoje artykuły na blogu w mediach społecznościowych, możesz nawiązać kontakt z nowymi czytelnikami i promować swój blog wśród zupełnie nowych odbiorców. A co najważniejsze, jest to łatwe.

Po prostu utwórz konto w mediach społecznościowych dla swojego bloga i zacznij udostępniać swoje artykuły. Przy odrobinie wysiłku możesz szybko poszerzyć swój zasięg i zbudować lojalne grono czytelników. Więc na co czekasz? Zacznij blogować już dziś i zobacz nagrody dla siebie.

Publikuj nowe treści

Jeśli myślisz o założeniu bloga, jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zrobić, jest opracowanie strategii treści. Oznacza to ustalenie, jak często chcesz publikować nowe treści, jaki rodzaj treści chcesz tworzyć i kto będzie odpowiedzialny za ich tworzenie. Po opracowaniu planu znacznie łatwiej będzie pozostać na bieżąco i aktualizować bloga o nowe, wciągające treści.

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas blogowania, jest to, że kluczem jest spójność. Twoi czytelnicy docenią wiedzę, kiedy mogą spodziewać się nowych postów, więc staraj się trzymać harmonogramu tak bardzo, jak to możliwe. A jeśli przegapisz termin lub dwa, nie martw się — po prostu wróć na właściwe tory tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli chodzi o decydowanie o tym, jakie treści tworzyć, nie ma sztywnych i szybkich zasad. Jednak ogólnie dobrym pomysłem jest wymieszanie i oferowanie różnych rodzajów postów, od osobistych historii i obserwacji po pomocne wskazówki i samouczki. A jeśli kiedykolwiek utkniesz w poszukiwaniu pomysłów, po prostu spójrz na inne udane blogi w swojej niszy w poszukiwaniu inspiracji.

Na koniec zastanów się, kto będzie odpowiedzialny za tworzenie nowych treści. Jeśli jesteś jedynym autorem, to nie problem. Ale jeśli chcesz otworzyć swojego bloga dla współtwórców gości, upewnij się, że masz system do zarządzania zgłoszeniami i zatwierdzeniami.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, będziesz na dobrej drodze do założenia udanego bloga, który zainteresuje i zachwyci czytelników. Więc kim jesteś

Zbuduj listę mailingową

Jeśli jesteś blogerem, jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest zbudowanie listy mailingowej. Posiadanie listy subskrybentów e-maili daje Ci grupę osób, które są zainteresowane regularnym kontaktem z Tobą. Możesz użyć swojej listy mailingowej, aby wysyłać nowe posty na blogu, ogłaszać wydarzenia lub oferty specjalne i dać swoim czytelnikom szansę na głębszy kontakt z Tobą.

Chociaż rozbudowa listy mailingowej wymaga trochę czasu to jest warte wysiłku. Dzięki obszernej liście mailingowej będziesz mieć stałych odbiorców swojego bloga, na których możesz polegać przez wiele lat.